Uwagi odnośnie rozdzielania komunii św.:
- udzielanie Komunii św. rozpoczyna się o godz. 6.00
- Komunię św. rozdaje kapelan i nadzwyczajni szafarze Eucharystii
- Komunię św. można przyjąć dwa razy w ciągu dnia (rano i w czasie mszy św.)
- jedyną przeszkodą w przyjeciu Komunii św. jest grzech ciężki świadomie i dobrowolnie popełniony (opuszczenie niedzielnej mszy św. z powodu choroby nie jest grzechem ciężkim, więc nie trzeba z tego powodu rezygnować z przyjmowania Komunii św.)
- osoby żyjące w związku niesakramentalnym nie mogą przystąpić do sakramentów św. za wyjątkiem sytuacji zagrożenia życia, np. przed ważną operacją
- osoby rozwiedzione jeśli żyją same mogą przystępować do spowiedzi i Komunii św.
- w razie trudności z przełykaniem, przed lub po operacji można poprosić szafarza o małą cząstkę Komunii św.
- istnieje możliwość przyjmowania Komunii św. bezglutenowej po wcześniejszym zgłoszeniu tego kapelanowi bądź szafarzowi
- w czasie porannego obchodu zgłaszamy szafarzowi chęć przystąpienia do spowiedzi św. lub przyjęcia sakramentu namaszczenia chorych. Kapelan szpitala udziela tych sakramentów w godzinach popołudniowych.
"Cierpienie jest w świecie po to, ażeby rodziło uczynki miłości bliźniego, ażeby całą ludzką cywilizację przetwarzało w cywilizację miłości. W tej miłości zbawczy sens cierpienia wypełnia się do końca i osiąga swój wymiar ostateczny" Jan Paweł II, List do chorych "Salvifici doloris", 1984
Wiatyk co to takiego?
Jest to Komunia święta, którą przyjmują ci, którzy kończą swoje ziemskie życie i przygotowują się na przejście do życia wiecznego. Jest ona zaczątkiem życia wiecznego i mocą zmartwychwstania.