OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO
17 V 2026 r.
Radość Apostołów po wniebowstąpieniu Jezusa była niezwykła. Świadczy o tym fakt, że „stale przebywali w świątyni, wielbiąc i błogosławiąc Boga”. Umocnieni obecnością i błogosławieństwem Mistrza, nie odczuwali już smutku ani lęku. Wręcz przeciwnie, radowali się i byli gotowi dawać świadectwo, że On żyje. Oczekiwali też spełnienia obietnicy zesłania Ducha Pocieszyciela, który uzbroi ich mocą z wysoka.
Wiara pozwala dostrzegać Boga w dziele stworzenia; dotykać, kontemplować, uwielbiać. Możemy to nazwać wpatrywaniem się w niebo – jak Apostołowie, którzy z zachwytem patrzyli na Jezusa, gdy wstępował do Ojca; wielbili i szli działać: głosić Ewangelię, uzdrawiać, wyrzucać złe duchy. To istotna wskazówka dla każdego z nas: najpierw modlitwa, rozeznawanie, a następnie działanie – nie odwrotnie.
Potrzebujemy Boga, by wskazał drogę – kierunek działania i tą drogą poprowadził. Niestety zdarza się, że podejmujemy decyzję, przystępujemy do działania i dopiero wtedy prosimy Pana o błogosławieństwo. Bóg nie jest wujkiem, który spełnia wszystkie zachcianki. To dobry Ojciec, który z miłością wychowuje swoje dzieci, by odpowiedzialnie podchodziły do życia. Oczekiwanie na łaskę sprzyja wierze, która umacnia się dzięki wytrwałości.
Wpatrujmy się w niebo – w Jezusa Chrystusa, a potem idźmy do ludzi, wtedy nasze głoszenie przyniesie owoce.
-
Dzisiejszą niedzielę przeżywamy jako Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.
-
Trwa nowenna przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego – w Kaplicy w ramach nabożeństw majowych.
-
Przyszłą niedzielę będziemy przeżywać jako Uroczystość Zesłania Ducha Świętego.
-
Msza św. prymicyjna ks. neoprezbitera Mateusza Raczka w niedzielę (24 V) o godz. 1000 – kościół św. Krzysztofa.
-
Spotkanie formacyjne pracowników Służby Zdrowia odbędzie się w domu katechetycznym parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach (Pl. Emila Szramka 1) w środę 27 maja br. O godz. 1830 wystawienie Najświętszego Sakramentu; 1900 Eucharystia; 1945 poczęstunek w sali św. Jana Pawła II i prelekcja Prof. dr hab. Jakuba Pawlikowskiego na temat: „Medycyna a cuda – dyskurs konfliktu czy współistnienia”.; 2100 Zakończenie.